20-stopový vs 40-stopový kontajner — ktorý si máte objednať?
Väčšina prepravcov automaticky volí 40-stopový bez overenia. Zadajte objem a hmotnosť svojho nákladu — odpoveď vám môže ušetriť peniaze.
Zadajte objem a hmotnosť svojho nákladu vyššie
Prehľad špecifikácií kontajnerov
Kľúčové rozdiely medzi tromi najčastejšie objednávanými typmi kontajnerov — všetky z rovnakej ISO flotily.
Vnútorné rozmery
5,90 × 2,35 × 2,39 m
Objemová kapacita
33,2 m³
Maximálne zaťaženie
28 180 kg
Tára
2 200 kg
Maximálna celková hmotnosť
30 480 kg
Dvere
2,34 × 2,28 m
Vhodné pre
Hustý, ťažký náklad. Oceľ, stroje, chemikálie, nápoje. Ideálny, keď hmotnosť naplní kontajner pred objemom.
Vnútorné rozmery
12,03 × 2,35 × 2,39 m
Objemová kapacita
67,7 m³
Maximálne zaťaženie
26 680 kg
Tára
3 750 kg
Maximálna celková hmotnosť
30 480 kg
Dvere
2,34 × 2,28 m
Vhodné pre
Bežný náklad, zmiešané tovary, ľahké až stredne ťažké zásielky. Globálny štandard — najvyššia dostupnosť.
Vnútorné rozmery
12,03 × 2,35 × 2,70 m
Objemová kapacita
76,3 m³
Maximálne zaťaženie
26 500 kg
Tára
4 000 kg
Maximálna celková hmotnosť
30 480 kg
Dvere
2,34 × 2,58 m
Vhodné pre
Vysoký náklad, ľahké objemné tovary, nábytok, matrace. Extra 30 cm výšky robí významný rozdiel pri skladaní.
Zaťaženie vs. objem
20-stopový kontajner má výrazne vyššie maximálne zaťaženie ako 40-stopový (28 180 vs. 26 680 kg), pretože je kratší a váži menej (tára 2 200 vs. 3 750 kg) — čím zostáva viac z 30 480 kg celkovej hmotnosti pre náklad. Pre husté, ťažké tovary je to dôležité.
Kedy má zmysel používať jednotlivé kontajnery
Správna voľba závisí od hustoty nákladu, nie len od objemu. Tu je, kedy používať jednotlivé možnosti.
Keď je váš náklad ťažký alebo hutný
- Hmotnosť nákladu presahuje 14 000 kg — 20-stopový kontajner umožňuje maximalizovať užitočné zaťaženie pred dosiahnutím limitu náprav vozidla
- Hutné tovary: oceľ, stroje, kvapaliny, keramika — objem sa naplní až po dosiahnutí hmotnostného limitu
- Dopravujete do prístavu, kde sú 40-stopové kontajnery zdražené alebo menej dostupné
- Váš objem nákladu (CBM) je medzi 20–33 m³ a hľadáte najefektívnejšiu variantu FCL
Keď je váš náklad objemný alebo ľahký
- Objem nákladu (CBM) je medzi 30–65 m³ — 40-stopový kontajner poskytuje dostatok priestoru bez potreby druhého kontajnera
- Ľahké tovary: odevy, plasty, papier, elektronika — dosiahnete limit objemu skôr ako limit hmotnosti
- Konzolidujete tovary z viacerých dodávateľov s rôznymi dodacími termínmi
- Rozdiel v cene medzi 20-stopovým a 40-stopovým kontajnerom je menej ako 60 % — v tomto prípade je 40-stopový výhodnejší z hľadiska ceny za CBM
Keď je výška obmedzujúcim faktorom
- Výška nákladu presahuje 2,20 m — štandardný 40-stopový kontajner s vnútornou výškou 2,39 m poskytuje malú rezervu pre palety + náklad
- Nábytok, matrace, veľké stroje alebo akýkoľvek tovar, ktorý sa nedá demontovať alebo položiť na bok
- Objem nákladu (CBM) je medzi 68–76 m³ — iba HC kontajner poskytuje dostatok priestoru
- Často je len nepatrne drahší ako štandardný 40-stopový kontajner — vždy skontrolujte cenu pred odmietnutím
Keď je vaše náklad malý
- Náklad je menší ako 10–12 CBM — LCL je takmer vždy lacnejšie pri tomto objeme
- Nevyplníte aspoň 25–30 % 20-stopového kontajnera — platili by ste prevažne za prázdny priestor
- Flexibilita prepravného času je prijateľná — LCL pridáva 3–7 dní pre konsolidáciu a dekonzolidáciu
- Poznámka: LCL má vyššie riziko manipulácie a vyžaduje viac dokumentácie. Pre krehký alebo vysoko hodnotný tovar môže byť poloprázdny FCL bezpečnejšou voľbou
Chyby pri objednávaní, ktoré vás stoja peniaze
Toto sú najčastejšie chyby pri výbere kontajnera, ktoré robia prepravcovia — a ako im predchádzať.
Vždy sa rozhodovať pre 40-stopý kontajner
Mnohí prepravcovia objednávajú 40-stopý kontajner zo zvyku, aj keď 15–20 m³ ťažkého tovaru by sa perfektne zmestilo do 20-stopého kontajnera za zlomok ceny. Vždy si najskôr vypočítajte.
Ignorovať rozdiel v nosnosti
20-stopý kontajner má o 1 500 kg väčšiu nosnosť ako 40-stopý. Pre ťažký náklad — oceľ, stroje, chemikálie — to znamená, že do 20-stopého kontajnera môžete legálne naložiť viac.
Zabudnúť na vnútornú výšku
40-stopý štandardný kontajner má iba 2,39 m vnútornú výšku. Po pridaní palety (15 cm) a vášho nákladu zistíte, že tovar vyšší ako 2,20 m sa nezmestí bez High Cube kontajnera.
Plánovať iba podľa objemu
Kontajner s 20 m³ keramických dlaždíc je preťažený, aj keď je napoly plný. Vždy kontrolujte využitie objemu aj hmotnosti — ktorý parameter dosiahne 100% ako prvý, je vaše obmedzujúce kritérium.
Používať LCL pre náklad nad 15 m³
Nad 12–15 m³ sa FCL často stáva konkurencieschopnejším ako LCL — najmä keď zohľadníte poplatky za manipuláciu v CFS, dlhšiu dobu prepravy a vyššie riziko poškodenia pri konsolidácii LCL.
Nekontrolovať dostupnosť kontajnera
Na niektorých prístavoch sú 20-stopé alebo 40HC kontajnery nedostatkové. Vždy si overte dostupnosť u svojho speditéra na mieste odoslania predtým, ako sa rozhodnete pre typ kontajnera v objednávke.
20 stôp vs 40 stôp — Často kladené otázky
Vaša ďalšia zásielka, perfektne naplánovaná.
Začnite zadarmo. Bez kreditnej karty. Bez inštalácie.